Trnavský jarmočný

Pre trnavské basketbalistky je ich  Jarmočný turnaj zakliaty

V čase trvania Tradičného Trnavského jarmoku  sa uskutočnil v športovej hale na Rybníko-vej ulici 3-dňový Medzinárodný basketbalový turnaj žien, na ktorom sa zúčastnilo 6 družstiev vrátane domáceho klubu BK AŠK Slávia Trnava.

Svoj prvý zápas predohrávali Trnavčanky ešte v stredu so Sereďou. Mladé družstvo dievčat zo Serede nasadilo od úvodu zápasu vysoké tempo, na ktoré však Slávistky dokázali reagovať, a aj keď im veľa vecí v útoku  nevychádzalo,  pozornou obranou  nepustili Sereďanky do vyššieho náskoku. Po zmene strán  pokračovali domáce v dobrej obrane, a keď zlepšili útok a začalo sa im dariť aj strelecky, dokázali si vytvoriť pohodlný náskok a stretnutie s prehľadom doviedli do víťazného konca v pomere  89:45

V piatkovom úvodnom stretnutí turnaja nastúpili Slávistky proti Nitre. Domáce mali opäť slabší úvod. S nitrianskymi basketbalistkami ale držali krok, i keď ešte v polovici druhej štvrtiny prehrávali. Trnavčanky sa však postupne začali presadzovať a po zmene strán  to boli opäť ony, kto začal udávať tempo hry.  Opäť bola ich hlavnou zbraňou dobrá obrana, ktorú začali v tretej a štvrtej štvrtine dopĺňať aj pekné akcie v útoku. Stav na konci stretnutia bol v ich prospech .65:46

Vo svojom ďalšom stretnutí si domáce basketbalistky zmerali sily s už pre nich známym súperom, a to Michalovcami. V piatok Trnavčankám vôbec nevychádzali úvodné minúty zápasov. Opäť im do polovice druhej štvrtiny trvalo, než sa „našli na ihrisku“. Dovtedy ich hra pôsobila ťažkopádne a hlavne zlými prihrávkami sa pripravovali o možnosť bodovo sa vzdialiť svojim súperkám. Tretia štvrtina však trnavským basketbalistkám opäť vyšla, začali sa presadzovať strelecky, či už z trojkového oblúka alebo z poľa a spod koša. V poslednej štvrtine si svoj náskok v pokoji udržiavali a konečný stav zápasu bol..62:36

Prvým sobotným súperom  pre domáce družstvo bol český Příbor, ktorý sa turnaja zúčastnil aj pred rokom. Súper pricestoval na turnaj v podstate v rovnakom zložení ako minulý rok a Slávistky si boli vedomé toho, že ak nezachytia úvod stretnutia, takého súpera už nebude ľahké dobehnúť. Od začiatku to bol veľmi vyrovnaný zápas.  Vedenie sa neustále menilo na oboch stranách a ani jedno družstvo si nedokázalo vytvoriť nejaký väčší náskok. Trnavčanky sa už tradične mohli spoľahnúť na skvelú obranu. Na jej prekonanie nevedeli české  basketbalistky nájsť recept. Po zmene strán domáce dopĺňali obranu aj dobrým útokom a peknými akciami. Ich slabinou však bola streľba, preto bolo skóre vyrovnané do posledných sekúnd zápasu. Domáce vyhrávali 30 sekúnd pred koncom o bod a tréner Příbora si zobral oddychový čas. Trnavčanky sa museli ubrániť, pretože v prípade, že by dostali kôš, mali málo času, aby vedenie opäť strhli na svoju stranu. Už spomínaná veľmi dobrá obrana ich však nezradila, a keď  pár sekúnd  pred záverečným  klaksónom domáca hráčka Tkáčová vystihla prihrávku súpera a úspešne zakončila, mohli sa trnavské basketbalistky tešiť z víťazstva o tri body v pomere: 61:64

V svojom záverečnom vystúpení nastúpili Slávistky proti Košiciam. V prípade víťazstva by domácim neušlo vytúžené prvé miesto, keďže do tej chvíle neprehrali ani jeden zápas.  Čakalo ich však  náročné stretnutie a veľmi vyrovnaný súper, čo potvrdzovalo aj dianie na ihrisku. Na konci zápasu sa ukázala byť zlomová druhá štvrtina, keď Košičanky si najmä streľbou  z trojkového oblúka dokázali vytvoriť asi 15-bodový náskok. Trnavčanky sa však po polčase nevzdávali. Poctivo bránili a aj v útoku si dokázali veľmi pekné akcie. Čo ich však zrádzalo v tomto zápase najviac bolo zakončenie, ktoré im absolútne nevychádzalo a aj nervozita im akoby zväzovala ruky. Veľmi malá úspešnosť streľby zo všetkých pozícií pripravila Trnavčanky nielen o víťazstvo v zápase ale aj o prvenstvo na turnaji. Domácim sa ku koncu zápasu  podarilo skorigovať skóre a zápas skončil nakoniec 10 rozdielom 61:71

O poradí na prvých troch miestach  rozhodovalo nakoniec skóre, keďže Košičanky, Příbor a Trnava mali po jednej prehre. Košice posunula výhra nad domácimi na prvé miesto, Příbor sa 5 bodovým  rozdielom taktiež dostal pred Trnavčanky, ktoré nakoniec skončili na treťom mieste. Treba však vyzdvihnúť, že Slávistky ukázali pred domácim peknú hru, nevypustili žiaden zápas a bojovali až do konca. Ak im takéto nasadenie vydrží počas sezóny, budú pre družstvá, ktoré ich čakajú, či už v Slovenskom pohári alebo lige, veľmi zdatným súperom.

Najužitočnejšou hráčkou  turnaja bola vyhlásená hráčka Košíc č. 11 – Jana Pekarská

Najlepšou strelkyňou turnaja bola domácich č. 11 – Marianna Hodulíková.

Ostatné výsledky:

Piatok 11.09.2009

BK AŠK Slávia Trnava – BK Sereď 89 : 45 (18 : 14, 24 : 13, 22 : 7, 25 : 11)

BK AŠK Slávia Trnava – BKM UKF Nitra 65 : 46 (16 : 7, 18 : 8, 19 : 13, 12 : 18)

BK Příbor – ŠŠK Tydam UPJŠ Košice 77 : 75 (23 : 18, 14 : 19, 16 : 16, 24 : 22)

BK AŠK Slávia Trnava – 1.BK-D Michalovce 62 : 36 (9 : 15, 17 : 7, 11 : 3, 25 : 11)

BKM UKF Nitra – BK Příbor 61 : 64 (19 : 17, 13 : 18, 12 : 14, 17 : 15)

Sobota 12.09.2009

ŠŠK Tydam UPJŠ Košice – 1.BK-D Michalovce 72 : 55 (23 : 13, 15 : 17, 15 : 15, 19 : 10)

BK AŠK Slávia Trnava – BK Příbor 60 : 57 (17 : 20, 15 : 16, 13 : 6, 15 : 15)

1.BK-D Michalovce – BK Sereď 60 : 63 (18 : 21, 16 : 8, 16 : 16, 10 : 18)

ŠŠK Tydam UPJŠ Košice – BKM UKF Nitra 78 : 53 (15 : 13, 20 : 12, 22 : 15, 21 : 13)

BK Sereď – BK Příbor 43 : 74 (5 : 20, 18 : 18, 12 : 12, 8 : 24)

BK AŠK Slávia Trnava – ŠŠK Tydam UPJŠ Košice 61 : 71 (16 : 17, 14 : 22, 13 : 18, 18 : 14)

Nedeľa 13.09.2009

BKM UKF Nitra – 1.BK-D Michalovce  58 : 48 (10 : 10, 19 : 18, 20 : 8, 9 : 12)

ŠŠK Tydam UPJŠ Košice – BK Sereď 80 : 52 (19 : 19, 20 : 8, 24 : 14, 17 : 11)

1.BK-D Michalovce – BK Příbor 53 : 58 (14 : 12, 10 : 21, 17 : 14, 12 : 11)

BKM UKF Nitra – BK Sereď 69 : 57 (18 : 16, 19 : 22, 23 : 10, 9 : 9)

6. 1.BK-D Michalovce            5  0  0  5     252 : 313      5

Trnavské basketbalové družstvo žien odohralo ťažké  prípravné zápasy na dvoch kvalitne obsadených turnajoch. Mali možnosť sa po dlhej hernej odmlke spolu opäť zohrať pred  náročnou sezónou, ktorá ich čaká. Prvé ligové zápasy odohrajú už 19. a 20. Septembra v Bratislave.